GOAL

II Liceum Ogólnokształcące im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku nie boi się wyzwań! 

 

1 września 2018r. ruszył projekt „Google Oferują Aplikacje do Lekcji” finansowany z programu Unii Europejskiej Erasmus+ Edukacja Szkolna.

Partnerami projektu GOAL są szkoły z Włoch, Francji, Słowacji, Turcji i Irlandii Północnej, a koordynatorem głównym jest II Liceum Ogólnokształcące w Giżycku.

Głównym celem projektu jest inicjowanie i wspieranie nauczania opartego na technologiach informacyjnych poprzez poznawanie i wykorzystanie narzędzi Google w edukacji szkolnej, np.: Google Blogger, Google Arts and Culture, You Tube, Google Mapy i Cardboard, Google Kalendarz i Classroom, Google Ekspedycje. Projekt przyczyni się do wzbogacenia lekcji o interaktywne treści bazujące na pełnej współpracy uczniów i nauczycieli. Nabycie umiejętności z zakresu stosowania narzędzi Google podniesienie atrakcyjność kształcenia i jakość pracy szkół partnerskich. Działania projektowe obejmą wizyty studyjne uczniów i nauczycieli oraz przedsiębiorców przyjmujących młodzież podczas wycieczek dydaktycznych.

Główne działania w projekcie to:

1) Innowacyjne podejście do nauczania w erze cyfrowej poprzez wykorzystywanie na lekcjach narzędzi Google i wprowadzanie atrakcyjnych metod nauczania.

2) Mobilności, podczas których, młodzież przeprowadzi lekcje różnych przedmiotów w języku angielskim z wykorzystaniem wybranych narzędzi Google.

3) Rozwój kompetencji językowych i kwalifikacji zawodowych nauczycieli zaangażowanych w realizację zadań projektu na różnych płaszczyznach życia, współpracy z rodzicami i lokalną społecznością prowadzące do ugruntowania statusu zawodów nauczycielskich.

Projekt przyczyni się do nawiązania nowych kontaktów między uczniami i nauczycielami z krajów partnerskich, przełamania barier społecznych i mentalnych oraz rozwijania umiejętności interpersonalnych tak bardzo przydatnych w dzisiejszej rzeczywistości.

Autorami projektu są nauczycielki II LO w Giżycku panie Mariola Plaugo i Małgorzata Szpakowska.

 

 

Mobilność Turcja

Trzeciego listopada 2018r.o godzinie 4:00 rano rozpoczęła się nasza przygoda z Turcją. Już w samolocie do Istambułu oślepiło nas słońce i zauroczył błękit tureckiego nieba. Jeszcze jeden lot i byliśmy na rozgrzanej płycie lotniska Adana. Tam już czekała na nas grupa ze Słowacji i Hakan Demir  – organizator mobilności i koordynator turecki. Około 22 czasu tureckiego dotarliśmy do wyznaczonego celu - miasta Silifke położonego nad Morzem Śródziemnym u stóp masywu Taurus. Uczniowie z wymiany i ich rodziny powitały nas bardzo serdecznie – uściskom nie było końca.

Pierwszy dzień spędziliśmy w gronie nowo poznanych przyjaciół i ich rodzin z Turcji. Okazali się oni niezwykle gościnni – przygotowali lokalne smakołyki i turecką kawę. Zabrali nas na spacer po pięknych plażach i oglądaliśmy zachód słońca w porcie i  parku przyrodniczym Jeziora Ptaków AKGÖL.

Następnego dnia odwiedziliśmy uczestniczącą w projekcie szkołę ULUG BEY MESLEKI VE TEKNIK ANADOLU LISESI w SILIFKE.

Uczniowie i dyrektor powitali nas z olbrzymim entuzjazmem. Uczniowie wykonali przepiękny występ taneczny w ludowych strojach. Po zakończeniu części artystycznej rozpoczęliśmy działania projektowe. Obejrzeliśmy wykonane wcześniej przez uczniów prezentacje szkół partnerskich i regionów z wykorzystaniem narzędzi Google. Rozstrzygnięty też został konkurs na logo projektu. Zwycięzcami okazała się grupa słowacka. Po wspólnym lunchu z naszymi nowymi rodzinami, nauczycielami oraz koordynatorami udaliśmy się na spotkanie z Gubernatorem miasta Silifke. Wywarł na nas niesamowite wrażenie pytając o nasze działania projektowe i częstując lokalnymi smakołykami i turecką herbatą.

We wtorek udaliśmy się do Mersin Technopark. Jest to ogromna firma mająca swoje oddziały w kilkudziesięciu krajach na całym świecie, która zajmuje się opracowaniem innowacyjnych technologii przy wykorzystaniu najnowszych prac badawczo-rozwojowych. Podczas wykładu w sali konferencyjnej uzyskaliśmy wiele cennych informacji o narzędziach wykorzystywanych w pracy Technoparku, co dało nam obraz jej działania na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

W drodze powrotnej mieliśmy możliwość podziwiać Zamek Panny - Kızkalesi, unoszący się na błękitnych wodach Morza Śródziemnego.

Środę rozpoczęliśmy w szkole lekcją historii z użyciem Google Arts and Culture. Prowadzący, pan Atil Övanci wyjaśnił i pokazał zastosowanie tej niezwykłej aplikacji, która przeniosła nas w czasie umożliwiając oglądanie z bliska manuskryptów i zabytków podczas wirtualnego spaceru.

Druga połowa dnia była dość ciekawym doświadczeniem. Udaliśmy się do zamku Uzuncaburç, gdzie oglądaliśmy ruiny starej świątyni Zeusa oraz amfiteatr z okresu rzymskiego. W tej dość nietypowej scenerii udało się nam połączyć na Skypie z Sabriną Sinephro z Martyniki i zapoznać się z nieobecną w Turcji koordynatorką projektu z siedziby zamorskiej Francji.

Ostatni dzień był również bardzo pracowity. Od rana uczyliśmy się w szkole tworzyć strony internetowe za pomocą html na lekcji informatyki. Wzięliśmy też udział w lekcji języka angielskiego przeprowadzonej w zabawny sposób przy użyciu tablicy interaktywnej i aplikacji youtube.

Po południu mieliśmy możliwość zejścia do jaskini Aynaligol (Gilindire) Magarasi położonej w przepięknym otoczeniu nadmorskich klifów. Zapierający dech w piersiach widok pionowej jaskini schodzącej pod wodą morską był absolutnie warty zobaczenia.

Wracając zajrzeliśmy na plantację kiwi i mieliśmy możliwość zobaczenia Piekła i Nieba – są to krasowe zapadliska, do których schodzi się w głąb ziemi kamiennymi schodami.

Po powrocie spędziliśmy resztę ostatniego wieczoru z goszczącymi nas rodzinami. W piątek z samego rana wszyscy płakaliśmy podczas pożegnania, a nasi partnerzy już nas zapraszali na ponowny przyjazd do Turcji. Nikomu nie dało się ukryć wzruszenia…

Wyjazd uczniów i nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku jest realizacją pierwszej mobilności w ramach projektu „GOAL – Google oferuje aplikacje do lekcji” dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej z programu Erasmus+.

 

Koordynatorzy: Małgorzata Szpakowska i Mariola Plaugo

Uczennice: Anna Kondracka, Emilia Zaręba i Katarzyna Borowiec

z II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku

 

International Webinar: Overview of Google Apps for Education by Martin Peoples

 

Przegląd aplikacji Google dla edukacji

Prowadzący: Martin Peoples

 

4 lutego 2019 roku o godzinie 15.00 czasu środkowoeuropejskiego odbył się międzynarodowy webinar Przegląd aplikacji Google dla edukacji z użyciem Google Hangouts. Udział w szkoleniu online wzięli nauczyciele i uczniowie projektu „GOAL – Google oferuje aplikacje do lekcji” finansowanego z programu Erasmus+: Turcja, Irlandia Północna, Słowacja, Włochy, Francja i Polska, reprezentowana przez II Liceum Ogólnokształcące im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku.

Prowadzący Martin Peoples zapoznał nas z szeroką gamą aplikacji oferowanych przez Google oraz podzielił się swoimi doświadczeniami w ich stosowaniu. Przedstawił wyniki ankiety na temat aplikacji. Wśród uczestników projektu najbardziej popularne okazały się YouTube, Mapy, Formularze i Dysk Google, a najmniej Classroom, Rysunki i Cardboards. Część ankietowanych używa Slajdy, Dokumenty, Formularze, Arkusze, Arts and Culture. Zasoby wspierające naukę narzędzi Google można znaleźć online jako The Cafe Train.

Czas spędzony podczas telekonferencji był świetną okazją do zapoznania się i integracji uczestników projektu oraz wymiany poglądów na temat użyteczności aplikacji.

Koordynatorzy: Małgorzata Szpakowska i Mariola Plaugo

 

Lekcja historii

W piątek 08.02.19r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Giżycku odbyła się interaktywna lekcja historii z wykorzystaniem aplikacji Google Arts and Culture w ramach projektu GOAL „Google oferuje aplikacje do lekcji” programu Erasmus+. Nasze uczennice: Aleksandra Szpakowska i Martyna Musiał z kl. IIa przybliżyły okoliczności wybuchu i najważniejsze fakty z Powstania Warszawskiego „wchodząc” do interaktywnego Muzeum Powstania w Warszawie. Lekcję urzeczywistniły fragmentami wywiadów z powstańcami. Przedstawiły działanie Google Arts and Culture, która umożliwia wirtualne wycieczki po muzeach i kulturowych zakątkach świata. Uczniowie po zrobieniu selfie, korzystając z technologii rozpoznawania twarzy, poznali swojego sobowtóra z zasobu aplikacji. Wzięli udział w interaktywnej grze typu Escape Room z wykorzystaniem aplikacji Thinglink oraz innych narzędzi TIK tj. learningapps. Na koniec każdy z uczestników otrzymał słodką nagrodę za aktywny udział w zajęciach.

Koordynatorzy: Małgorzata Szpakowska i Mariola Plaugo

 

Mobilność Irlandia

W dniach 9-16 marca 2019 roku uczniowie i nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa  Gizewiusza w Giżycku wzięli udział w wymianie do Irlandii Północnej w ramach programu Erasmus+ Edukacja szkolna. Wcześnie rano wylecieli z lotniska Warszawa Modlin do Belfastu, a następnie autobusem dostali się do Derry Londonderry w Irlandii Północnej. Tam zostali zakwaterowani u rodzin goszczących.

Martin Peoples - Dyrektor Kształcenia z TIK i koordynator projektu z Irlandii serdecznie powitał uczestników projektu z Francji, Polski, Słowacji i Włoch oraz przedstawił grupę nauczycieli uczących w North West Regional College. Jest to bardzo duża szkoła, gdzie uczy się 2440 uczniów.

Codziennie korzystając z bogatego zaplecza collegu uczyliśmy się jak korzystać z narzędzi Google w praktyce. Pod kierunkiem nauczycieli braliśmy udział w lekcjach np. konwersacji w języku angielskim, biologii z wykorzystaniem YouTube, informatyki z kodem QR z szeregiem ciekawych aplikacji ułatwiających pracę i naukę, takich jak: Wheel of names, Padlet, Adobe Spark, Natural Reader, Dragon Anywhere, Screencast-O-Matic. Poznane umiejętności ćwiczyliśmy na popołudniowych warsztatach praktycznych przy komputerach.

Podczas pobytu zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z Burmistrzem miasta Derry Londonderry w Ratuszu (Guildhall). Uczniowie i nauczyciele mieli możliwość podziwiać piękno Północnego Wybrzeża (Giant Causeway) – bazaltowej formacji skalnej uformowanej podczas erupcji wulkanicznej.

Dzięki tej mobilności rozwinęliśmy nasze umiejętności lingwistyczne oraz nawiązaliśmy nowe międzynarodowe przyjaźnie. Mieszkając u rodzin, mogliśmy uczestniczyć w codziennym życiu mieszkańców Irlandii Północnej, poznawać różnice kulturowe i ich obyczaje, a w wolnym czasie zwiedzić miasto. Niezapomniane wspomnienia z wyjazdu będą nam długo towarzyszyć.

Wyjazd uczniów i nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku jest realizacją drugiej mobilności w ramach projektu „GOAL – Google oferuje aplikacje do lekcji” dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej z programu Erasmus+.

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku: Martyna Musiał i Aleksandra Szpakowska kl. IIA, Szymon Kolendo kl. IB.

Koordynatorzy projektu: Mariola Plaugo i Małgorzata Szpakowska.

 

Mobilność Słowacja

Naszą przygodę ze Słowacją rozpoczęliśmy 12 maja 2019r. Wcześnie rano sześcioosobowa grupa Erasmus+ z II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku wyruszyła do oddalonej blisko 900 km Trnavy w ramach projektu GOAL – Google oferuje aplikacje do lekcji.

Szkoła Partnerska ze Słowacji Stredná odborná škola elektrotechnická powitała bardzo ciepło i serdecznie. Oficjalnie wszystkich uczestników mobilności z Irlandii Północnej, Martyniki, Polski, Turcji i Włoch przyjął Starosta Miasta Trnava, który zachęcił nas do dyskusji na temat systemów edukacji w krajach partnerskich. Po oficjalnej części, każda ze szkół przedstawiła prezentacje z działań między mobilnościami. Dzieliliśmy się też wrażeniami i emocjami towarzyszącymi nam od początku projektu.

W szkole partnerskiej wzięliśmy udział w kilku lekcjach przeprowadzonych w języku angielskim, były to: praktyczne warsztaty wykorzystania okularów VR z aplikacją Carboard; żywa lekcja historii w zamku Czerwony Kamień; lekcja matematyki z wykorzystaniem aplikacji Google Maps, Google Calculation oraz Google GPS coordinate converter. Ponadto uczestniczyliśmy w warsztatach dotyczących wykorzystania okularów VR z aplikacją Carboard przeprowadzonych przez naszego słowackiego partnera Petera Baranika.

Ogromne wrażenie zrobiła na nas wizyta w zakładzie VUJE - lidera rynku w dziedzinie energii jądrowej. Firma zajmuje się projektowaniem instalacji jądrowych, analizą bezpieczeństwa jądrowego, analizą strukturalną materiałów, uruchamianiem i zamykaniem elektrowni jądrowych. Wykład w zakładzie VUJE to wspaniała lekcja fizyki, podczas której prowadzący pokazał nam pracę w symulatorze jądrowym.

Nie zabrakło również spotkań sprzyjających integracji krajów partnerskich, ćwiczenia umiejętności językowych, zapoznawania z kulturą i tradycjami naszych partnerów. Rodziny słowackie, które nas gościły, to wspaniali ludzie, bardzo gościnni, z którymi wspaniale spędzaliśmy czas.

Wyjazd uczniów i nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku jest realizacją trzeciej już mobilności w ramach projektu „GOAL – Google oferuje aplikacje do lekcji” dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej z programu Erasmus+.

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku, którzy wzięli udział w mobilności to uczennice klasy IIc: Wiktoria Cemka, Zuzanna Jaryst, Laura Kieżun i Zuzanna Ryńska oraz koordynatorzy projektu Małgorzata Szpakowska i Mariola Plaugo.

 

Kolejna mobilność grupy GOAL - kierunek Włochy

W sobotę 21 września odbędzie się czwarty wyjazd organizowany przez II Liceum Ogólnokształcące im Gustawa Gizewiusza w Giżycku w ramach projektu GOAL - „Google oferuje aplikacje do lekcji” Erasmus+ finansowanego z Unii Europejskiej.

Uczennice Natalia Liman kl. IIa, Michalina Makarewicz kl. IIIc, Maria Urban kl. IIIa pod opieką nauczycieli języków obcych Małgorzaty Szpakowskiej oraz Anny Gadomskiej  udadzą się do włoskiego miasta Bari, aby zdobywać umiejętności stosowania narzędzi Google w nauce i pracy. Partnerem goszczącym projektu jest szkoła z Bari we Włoszech I.I.S.S. "Marco Polo'', która przeprowadzi pokazową lekcję geografii z aplikacją Google Ekspedycje jako przykład rozwijania kompetencji ICT i kreatywności w pracy z mapą i GPS. Rozstrzygniemy konkurs na najlepszy film promujący nasz projekt. Weźmiemy udział w warsztatach stosowania narzędzia Google Ekspedycje.

W najbliższym tygodniu czeka nas wiele wyzwań m. in. spotkanie z żywą kulturą, tradycjami i życiem w rodzinach włoskich, wycieczki dydaktyczne, szkolenia i praca nad rezultatami działań i promocją projektu. Po naszym powrocie 10 października odbędą się Dni Erasmusa podczas których ujawnimy kilka tajemnic naszego sukcesu. Zapraszamy do odwiedzania nas na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/2066747436972352/

Autorzy: Grupa GOAL

 

Mobilność Włochy

Wykorzystanie nowoczesnych aplikacji Google w edukacji szkolnej to główny temat mobilności do Bari we Włoszech, która odbyła się w dniach 21.09 - 28.09.2019 w ramach realizacji projektu GOAL Erasmus+ przez II Liceum Ogólnokształcące im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku.

Uczennice Natalia Liman kl. 2a, Maria Urban kl. 3a i Michalina Makarewicz kl. 3c oraz koordynatorzy projektu Małgorzata Szpakowska i Anna Gadomska wyjechały, aby wdrażać kolejną już aplikację: Google Ekspedycje na lekcji geografii.

Oto nasza relacja:

Miałyśmy okazję zobaczyć, jak wygląda szkoła we Włoszech i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o edukacji w tym kraju. W porównaniu do systemu edukacji w Polsce zauważyłyśmy spore różnice: np. nauka we Włoszech trwa o rok dłużej, ale lekcje w szkole o wiele krócej. Dzień rozpoczyna się o 8 i kończy o 13, po czym wszyscy idą na lunch i mają sjestę do 17.  

W szkole I.I.S.S. Marco Polo powitano nas bardzo serdecznie. Pierwszego dnia odbył się konkurs na najciekawszy filmik promujący projekt Goal (Google oferuje aplikacje do lekcji). Kraje uczestniczące w projekcie: Francja, Polska, Słowacja, Turcja i Wielka Brytania zaprezentowały przygotowane przez uczniów i nauczycieli filmy i wybór zwycięzcy okazał się bardzo trudny. Do ich oceny gospodarze włoscy wykorzystali ankietę utworzoną na tabletach za pomocą Google Form i wyłonili najlepsze wideo. Miejsce pierwsze zajęła szkoła ze Słowacji, drugie Martynika, a nam udało się uplasować na świetnej trzeciej pozycji, co widać na zdjęciu?

Braliśmy również udział w lekcji geografii przeprowadzonej z użyciem aplikacji Google Ekspedycje i Cardboard. Uczniowie włoscy wcielili się w rolę przewodników i poprowadzili nas wirtualnie po najciekawszych zakątkach świata podczas innowacyjnej lekcji geografii.

Kolejnego dnia odwiedziłyśmy Rolniczy Instytut Techniczny w Locorotondo, która specjalizuje się w uprawie winorośli i enologii. Obejrzeliśmy prezentację w jaki sposób wykorzystują aplikacje Google w edukacji i mieliśmy możliwość zobaczyć na żywo uczniów pracujących przy produkcji.

Korzystając z zaproszenia odwiedziliśmy Ratusz Miejski w Bari. Burmistrz krótko nas przywitał życząc miłego pobytu w stolicy prowincji Apulia. Dowiedzieliśmy się jak działa system administracyjny Bari, z jakimi problemami boryka się gmina i jak wygląda głosowanie rady miejskiej. Ciekawostką, na którą zwróciła uwagę, była flaga Bari przypominająca kolorami flagę Polski, gdyż księżna Bari Bona Sforza była również królową Polski. Była to dla nas żywa lekcja historii.

Interesującym wydarzeniem było zaproszenie wszystkich uczestników projektu przez start-up The Hub, będący platformą dla startupów, które wykorzystują wybitną technologię i korzystają z narzędzi Google, gdzie mogliśmy przekonać się jak przydatne jest użycie tych aplikacji. Zobaczyłyśmy, jak funkcjonują takie firmy, czym się różnią od tradycyjnych i zrozumiałyśmy, że tak może wyglądać nasza praca w przyszłości.

Mieszkając u rodzin włoskich mogłyśmy zapoznać się z ich kulturą i tradycjami, zasmakować życia włoskiego nastolatka, które znacznie różni się od polskiego. Spróbowałyśmy włoskiego jedzenia, którym okazały się nie tylko różnego rodzaju makarony czy pizza, ale również panzzarotto i fokaccia. Zauważyłyśmy, iż Włosi to bardzo sympatyczny, otwarty, choć trochę chaotyczny naród. Czas wolny spędzają na spotkaniach rodzinnych i towarzyskich. Od goszczących nas rodzin i ich znajomych dowiedziałyśmy się wielu ciekawostek na temat tego kraju, wiele z nich bardzo nas zdziwiło. Zaskoczyło nas na przykład, że nutella jest włoskim produktem. Bardzo było nam miło, że młodzież włoska była zainteresowana obyczajami, kulturą, historią czy życiem Polaków. Nasi gospodarze opowiedzieli nam o konflikcie między północą a południem Włoch, co z kolei wzbudziło nasze zainteresowanie historią tego kraju. Podsumowując nasz wyjazd, zdobyłyśmy wiele doświadczeń, co otworzyło nam horyzonty o których nie miałyśmy pojęcia, poznałyśmy nowe narzędzie Google i doświadczyłyśmy gościnności Włochów.

tekst: Małgorzata Szpakowska

#ErasmusDay w II LO

Dnia 10 października 2019r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku świętowaliśmy #ErasmusDay, którego celem było upowszechnienie rezultatów projektu GOAL – Google oferuje aplikacje do lekcji, realizowanego w ramach programu Erasmus+ finansowanego z funduszy Unii Europejskiej.
Uczniowie pod kierunkiem koordynatora projektu Małgorzaty Szpakowskiej zorganizowali multimedialną prezentację projektu GOAL połączoną z wystawą zdjęć, oglądaniem filmów z odbytych mobilności oraz praktycznym quizem wiedzy o aplikacjach Google.
Społeczność szkolna II LO w Giżycku mogła przekonać się jakie umiejętności i doświadczenia zdobyli uczestnicy w czasie wyjazdów projektowych oraz jakie wrażenia towarzyszyły im podczas wymiany z międzynarodowymi partnerami.
Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem młodzieży szkolnej i zachęciło ich do otwierania się na współpracę międzynarodową i udział w dalszych działaniach projektu. Serdecznie dziękuję za zaangażowanie grupy Erasmus+ działającej w II LO w Giżycku.

tekst: Małgorzata Szpakowska

Webinarium na Hangoucie - tworzenie stron internetowych za pomocą Google.sites

W dniu 12 listopada 2019r. wszyscy uczestnicy grup projektowych spotkali się na webinarze dotyczącym tworzenia stron internetowych z użyciem google.sites. Prowadząca Sabrina Sinephro z Martyniki udostępniła uczestnikom program warsztatów oraz materiały pomocnicze opisujące kolejne etapy pracy nad tworzeniem strony w aplikacji. Mimo chwilowych problemów technicznych większości uczestników udało się zbudować przykładowe strony i załączyć ciekawe materiały z bieżących działań projektowych i linki do wydarzeń. Celem warsztatów było podniesienie zainteresowania aplikacjami Google i kompetencji praktycznego stosowania języka angielskiego. Webinar został przeprowadzony z użyciem programu Google Hangout.

Lekcja języka angielskiego z wykorzystaniem urządzeń mobilnych i aplikacji VR

W dniu 17 stycznia 2020 roku w II Liceum Ogólnokształcącym w Giżycku odbyła się nietypowa lekcja języka angielskiego. Klasa 2b została zaproszona na wirtualną wycieczkę z wykorzystaniem urządzeń mobilnych i aplikacji VR.

Nauczyciele i uczniowie, podzieleni na grupy według wybranych przedmiotów rozszerzonych: biologii, historii, geografii i chemii, mieli możliwość poznawania świata z użyciem smartfonów, gogli Cardboard i aplikacji edukacyjnej Google Ekspedycje. Wzbogaceni o narrację w języku angielskim, wstawali i rozglądali się dookoła odbierając wrażenia z oglądanych pokazów.  Pierwsza grupa była żywym obserwatorem procesów zachodzących w układzie krążenia, druga spacerowała po starożytnym Egipcie, trzecia była świadkiem rozwijania się ludzkiego płodu, a kolejna mogła zobaczyć wybuchający wulkan, a wszystko bez wychodzenia z klasy. W trakcie realizacji wypraw zadaniem uczniów było odszukanie odpowiedzi na przygotowane wcześniej przez nauczyciela pytania odnośnie „wycieczki” i wykonanie krótkiego nagrania z wirtualnej podróży.

Na koniec wszyscy podzielili się swoimi wrażeniami i utrwalili poznane wcześniej anglojęzyczne słownictwo. Wykorzystanie gogli Cardboard i Ekspedycji na lekcji pomogło uczniom bardziej zaangażować się w omawiany temat oraz wzbudziło wiele emocji i pozwoliło doświadczyć rzeczy do tej pory widocznych jedynie na kartkach podręcznika.

Celem lekcji było wdrożenie innowacyjnego sposobu uczenia się w wirtualnej rzeczywistości (VR) w oparciu o aplikacje Google oraz rozwijanie motywacji uczniów do nauki przedmiotów ścisłych i języka angielskiego.

Lekcję przeprowadziła Małgorzata Szpakowska z udziałem kl. 2b i zaproszonych nauczycieli: Pani Dyrektor Ewy Downar oraz nauczycieli II LO: Pani Doroty Małek, Pani Anny Gadomskiej oraz Pani Anny Sławeckiej.

Materiały i sprzęt do lekcji sfinansowano z funduszy Komisji Europejskiej w ramach projektu GOAL „Google oferuje aplikacje do lekcji” z programu Erasmus+.

tekst: Małgorzata Szpakowska

Warsztaty kreatywnego myślenia w Centrum Przedsiębiorczości Smolna

W czwartek 6 lutego 2020 roku, o świcie grupa GOAL Erasmus+ z II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku wyruszyła do Warszawy na warsztaty kreatywnego myślenia i tworzenia od podstaw innowacyjnego biznesu na bazie narzędzi Google.

Przed 10.00 byliśmy już w Centrum Przedsiębiorczości Smolna - miejscu wsparcia dla aktywnych przedsiębiorców oraz osób, które chcą otworzyć własną działalność.

 Po wstępnej prezentacji prowadzonej przez pana Jana Krzyżanowskiego z Urzędu Miasta Warszawy, poznaliśmy ofertę centrum, które prowadzi działalność informacyjną, konferencyjną oraz inkubator przedsiębiorczości, a następnie wzięliśmy udział w warsztatach Startup Academy, które poprowadził dla nas pan Michał Misztal. Podczas wykładu dowiedzieliśmy się co to jest startup, skąd brać na niego pomysły, jak pozyskać fundusze na własną działalność, jakie są panujące trendy w świecie startupów oraz poznaliśmy przykładowe startupy tj. Sushi Socks, Smart City, Runvido, Planet Heroes. Cekawostką była aplikacja Booksy, która jest bezpłatnym serwisem do rezerwacji usług fryzjerskich, kosmetycznych i wielu innych. Poznaliśmy też pojęcia dotyczące startupów np. Creative Mixer (spotkania branży kreatywnych) i aplikacje Google, które ułatwiają ich prowadzenie jak np. Google Analytics, który pozwala śledzić wyniki naszej działalności.

Następnie nauczyliśmy się z jakich elementów powinien składać sie model biznesowy i pracując w grupach mogliśmy stworzyć swój plan na biznes z pasji czyli Bussines Model Canvas.  Każda z grup wymyśliła oryginalny i kreatywny pomysł na startup, który następnie prezentowała na forum. Pomysły na startupy czerpaliśmy z własnych pasji, bo aby osiągnąć sukces należy pracować z ludźmi, których lubimy i gdzie atmosfera w pracy jest motywująca.

Kolejno odwiedziliśmy Campus Warsaw na Konesera 10, który jest idealnym miejscem do rozpoczęcia innowacyjnego biznesu. Dzięki zaangażowaniu pani Magdy Kubińskiej Managera ds. Komunikacji w mediach społecznościowych, która pokazała nam siedzibę Google w Polsce, jedną z 7 na świecie, mogliśmy podziwiać „serce” rozwijających się startupów, przestrzeń co-workingową w której startupy i akceleratory mają zapewniony dostęp do wiedzy, wsparcia i kontaktów, z bezpłatnymi szkoleniami i mentoringiem oraz różnorodną społecznością podobnie myślących osób zajmujących się rozwiązywaniem problemów. Campus Warsaw jest wsparciem dla zespołów, które mogą osiągnąć postęp w realizacji swojego wielkiego pomysłu. W przyszłości planując własny biznes będziemy mogli skorzystać z tej przestrzeni.

Wyjazd był dla nas bardzo ciekawym przeżyciem. Naładowani energią, pełni praktycznej wiedzy i zadowoleni z wycieczki wróciliśmy w późnych godzinach wieczornych do Giżycka. 

Wyjazd został sfinansowany z funduszy Komisji Europejskiej w ramach projektu GOAL „Google oferuje aplikacje do lekcji” z programu Erasmus+.

tekst:  Małgorzata Szpakowska

Blogi uczestników projektu GOAL

 

Uczestnicy projektu blogi GOAL prowadzą blogi.

Julka Klepadło z klasy 3c: https://goal-erasmus.blogspot.com/ oraz Agata Libik z klasy 2b https://xhow2learn.blogspot.com/

Zapraszamy do odwiedzenia i poczytania o czym piszą dziewczyny.

 

Spotkanie Google z partnerami projektu 6 lipca 2020 r.

Uzgodniliśmy dwie opcje:

PLAN A

Mobilność do Polski 20-26 września 2020r. (Włochy i Francja - prawdopodobnie przybędą tylko nauczyciele, NI - tylko mobilność wirtualna - wyjazdy międzynarodowe do końca 2020 roku są zawieszone)

Mobilność na Martynikę 10-15 stycznia 2021r. (wszystkie kraje partnerskie)

PLAN B

Mobilność na Martynikę 10-15 stycznia 2021r.

Mobilność do Polski 15-19 lutego 2021r.

 

Sprawozdanie z Erasmus Day 2020 w II LO

W czwartek 15.10.2020 uczniowie klas pierwszych i drugich II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku z okazji Dni Erasmusa mieli możliwość uczestniczyć w niecodziennych lekcjach prowadzonych przez uczniów klas trzecich w ramach projektu Erasmus+ Edukacja Szkolna.
Uczestnicy projektu pod kierunkiem Koordynatora Małgorzaty Szpakowskiej wprowadzili innowacje do lekcji biologii i geografii, historii i języka angielskiego poprzez zastosowanie aplikacji Google Cardboard, Expeditions i Earth oraz użycie dysku, dokumentów i formularzy Google.
Klasa 2abG dowiedziała się m.in o odkryciu bakterii przez znanego mikrobiologa poprzez wirtualną wizytę w jego pracowni, mogła przyjrzeć się budowie komórki bakterii oraz być świadkiem rozmnażania bezpłciowego w technologii VR (VR, z ang. Virtual reality). Nauka za pomocą gogli Cardboard pokazała młodym biologom, że lekcja może być przygodą, bo są w stanie zdobywać wiedzę poprzez własne doświadczenia, co przekłada się na lepsze zrozumienie i zapamiętanie materiału.
Na lekcji geografii kl. 2aP wyruszyła na wycieczkę po Europie z aplikacją Google Earth. Aplikacja prezentuje mapy satelitarne, modele trójwymiarowe oraz zdjęcia z poziomu człowieka, co pozwala na zbudowanie lepszego wyobrażenia o przestrzeni. Uczniowie po ściągnięciu aplikacji na telefon, wyszukiwali podane miejsca na podstawie współrzędnych geograficznych. Zaciekawieni możliwościami 3D, chętnie uczestniczyli w odnajdywaniu kluczowych informacji.
Okulary VR przeniosły uczniów kl.1d w niecodzienny świat Starożytnej Grecji. Aplikacja Expeditions pozwoliła na zorganizowanie wirtualnej wycieczki, podczas której uczniowie z projektu pełnili rolę przewodnika i poprowadzili klasę połączoną w jednej sieci lokalnej do kolebki cywilizacji.
Na lekcji języka angielskiego młodzi ludzie z kl. 2abG dowiedzieli się jak dzięki dokumentom Google tworzyć i edytować pliki, a także współpracować z innymi osobami z dowolnego miejsca. Stworzyli przykładową ankietę Google na temat prowadzonej lekcji, badając zaciekawienie klasy nowymi możliwościami i obserwując automatycznie pojawiające się i aktualizowane w formie wykresów odpowiedzi.
Podsumowując, wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w edukacji daje możliwość uniknięcia szkolnej rutyny i rozwija kreatywność młodzieży, która chętnie korzysta z nowych technologii do nauki.

 

 Spotkanie koordynatorów i praca nad projektem GOAL w dniu 30.10.2020r.


- Aktualizacja sytuacji w krajach partnerskich
- Planowanie dalszych działań tj. kolejne przedłużenie projektu o pół roku
- Zdalna realizacja zaplanowanych działań
- Wdrażanie narzędzi: Google Classroom and Calendar do codziennej pracy

 

Szkolenie "Odkryj Google aplikacje do współpracy i edukacji"

W dniu 11 grudnia 2020 r. w szkole Lycee Nord Atlantique na Martynice odbyło się szkolenie pt. "Odkryj Google aplikacje do współpracy i edukacji" prezentujące wykorzystanie narzędzi Google Classroom i Google Calendar w praktyce szkolnej.
Prowadzący: Sabrina Sinephro Koordynator projektu z Martyniki oraz Lina Von Paczewsky trener Google oraz uczestnicy - młodzież z Martyniki biorąca udział w projekcie GOAL wraz z koordynatorem głównym z Polski - Małgorzatą
Szpakowską oraz Koordynatorem z Turcji - Hakanem Demirem. 

https://drive.google.com/file/d/17MOQCwb0fqiPng7PNL1QSeJB6natxyeY/view?usp=sharing
Dziękujemy za umożliwienie nam zdalnego udziału w szkoleniu oraz poszerzenie i bieżące aktualizowanie naszej wiedzy w praktyce :)

Spotkanie koordynatorów projektu 01.04.2021- praca nad projektem cd.

Kolejne owocne spotkanie uczestników projektu Goal na temat przygotowania wirtualnej mobilności Erasmus + w erze Covid.
Czy będzie można uczestniczyć fizycznie w mobilnościach w szkole partnerskiej na Martynice w maju i w szkole koordynatora projektu w Polsce w czerwcu? A może powinniśmy zaplanować działania wirtualne? Co robić, gdy są tylko niewiadome?
Próbujemy zmierzyć się z obecną sytuacją na świecie i odpowiedzieć na jej wyzwania podczas wspólnej dyskusji online.

 

Podsumowanie projektu Erasmus+ GOAL

Po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej ograniczeniami z powodu pandemii, nauczyciele i uczniowie II Liceum Ogólnokształcące im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku mogli doświadczyć wszystkiego, co ma do zaoferowania projekt GOAL – „Google oferuje aplikacje do lekcji” realizowany w ramach programu ERASMUS + od 01.09.2018r. Akcja 2 Współpraca na Rzecz Innowacji i Wymiany Dobrych Praktyk.
Ostatnie wydarzenia projektowe obejmowały wizytę szkoły partnerskiej ze Słowacji w dniach 7-11 czerwca 2021 r. w Giżycku. Słowacy jako jedyni mogli przyjechać do naszej szkoły w celu realizacji mobilności. Pozostałe kraje partnerskie Turcja, Włochy, Francja i Irlandia Północna dołączyły oglądając przekaz na żywo i biorąc udział w działaniach wirtualnych.
Nauczyciele i uczniowie w międzynarodowym składzie wdrożyli aplikację Google Blogger na lekcji i warsztatach języka angielskiego ucząc się tworzyć i edytować blogi oraz rozwijając umiejętności pisania i mówienia w języku obcym oraz wiedzę techniczną.
Innowacyjnym elementem mobilności była wizyta w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym, gdzie odbyła się prezentacja Startupu Visus VR dotycząca zastosowania gogli VR w branży szkoleniowej. Wirtualna rzeczywistość przedstawiona za pomocą trójwymiarowej grafiki komputerowej skutecznie zaangażowała uczestników i przyczyniła się do wzrostu motywacji do nauki w szkole i przyszłej pracy zawodowej.
Wszystkie działania projektowe zostały rozpowszechnione podczas wydarzenia finałowego na Gali z udziałem władz miejskich i powiatowych, dyrektorów szkół, uczniów i innych zaproszonych gości w dniu 10 czerwca w Ekomarinie w Giżycku. Nauczyciele i młodzież II LO podsumowali pracę nad projektem i zaprezentowali, jak wykorzystać aplikacje Google na lekcjach, aby uatrakcyjnić i podnieść jakość edukacji poprzez zabawę i wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości.
Aktywności integracyjno-edukacyjne uczestników pomiędzy działaniami wzmocniły wymiar kulturowy działań projektowych, a zajęcia w plenerze pomogły w nawiązaniu relacji społecznych, przełamywaniu barier językowych i stereotypów.
Jesteśmy podekscytowani tym, co przyniesie koniec roku szkolnego i czy uda nam się gładko zakończyć projekt działaniami na Martynice na koniec czerwca 2021 roku, gdzie czekają nas nowe wyzwania i kolejne aplikacje do wdrożenia.
Projekt „Google oferuje aplikacje do lekcji” jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach Programu Erasmus+.
tekst: Małgorzata Szpakowska

 

Ostatnia mobilność - kierunek Martynika

Dnia 26 czerwca 2021 r. w małym, ale spragnionym przygód gronie, wyruszyliśmy na ostatnią i długo wyczekiwaną mobilność projektu GOAL "Google Oferuje Aplikacje do Lekcji" koordynowanego przez II Liceum Ogólnokształcące im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku.
Czekała na nas niesamowita, tętniąca życiem, tropikalna wyspa Martynika oraz uczniowie i nauczyciele z Liceum Nord Atlantique.
Po prawie 24 godzinnej podróży znaleźliśmy się w urokliwym mieście Fort de France - stolicy Zamorskiego Departamentu Francji. Bardzo serdecznie powitani przez partnerów naszego projektu unijnego, udaliśmy się do Sainte-Marie - miasta, położonego w północno-wschodniej części wyspy. Tam spędziliśmy cały tydzień ucząc się i wymieniając doświadczenia dotyczące zastosowania aplikacji Google na lekcjach.
Pierwszego dnia odbyło się oficjalne rozpoczęcie, podczas którego zostaliśmy ciepło przyjęci przez uczniów i nauczycieli - zarówno my jak i nasi partnerzy z Turcji, Włoch, Irlandii Północnej i Słowacji, którzy niestety mogli być z nami tylko wirtualnie. Mimo to wszyscy razem intensywnie pracowaliśmy na warsztatach, na których ćwiczyliśmy korzystanie z aplikacji Google Earth oraz Google Maps. Dzięki nim, żadna podróż nie sprawi nam już trudności. Po południu odwiedziliśmy muzeum Saint-James, gdzie poznaliśmy kreolskie tradycje i obyczaje. Następnego dnia również nie zabrakło wrażeń, ponieważ wdrożyliśmy kolejne aplikacje - Google Calendar i Google Classroom. Główną tematyką warsztatów była przedsiębiorczość, na której pracowaliśmy nad szablonem modelu biznesowego i koncepcją MVP niezbędną do budowy start-upu, co niewątpliwie przyda nam się w poszukiwaniu ścieżki zawodowej w najbliższych latach. Wiemy już jak zaplanować czas korzystając z narzędzi Google, aby wykorzystać go racjonalnie i produktywnie. Podczas wspólnego lunchu znów mieliśmy okazję, aby lepiej się poznać i wymienić doświadczenia. W środę odbyła się wycieczka do północnej części wyspy. Najpierw zwiedziliśmy muzeum katastrofy 1902 roku w Saint-Pierre, gdzie dowiedzieliśmy się o tragedii, jaka wówczas spotkała mieszkańców. W wyniku erupcji wulkanu Mount Pelle zginęło około 30 tysięcy mieszkańców a miasto zostało spalone. Po południu pojechaliśmy na wycieczkę do lasu tropikalnego całkowicie odmiennego od lasów europejskich. Roślinność na Martynice jest bujna i dzika, przez co nie mogliśmy oderwać oczu od otaczającej nas przyrody. Obiad zjedliśmy w restauracji, gdzie mieliśmy okazję spróbować pysznych regionalnych potraw. Mimo deszczowej pogody zaliczamy ten dzień do udanych. W czwartek wzięliśmy udział w zajęciach, na których poznaliśmy tradycyjny taniec Martyniki - "Belle". Były nam potrzebne długie sukienki i duża dawka energii, ponieważ taniec był bardzo szybki i wyczerpujący. Dowiedzieliśmy się również, w jaki sposób produkuje się bębny potrzebne do wybijania rytmu tańca oraz ile osób jest potrzebnych, aby móc zatańczyć prawdziwą kreolską Belle. W piątek odbyła się ewaluacja projektu, podczas której na spotkaniu z uczniami i ich rodzicami oraz nauczycielami biorącymi udział w projekcie oficjalnie zakończyliśmy i podsumowaliśmy trzyletnie działania związane z wykorzystaniem aplikacji Google. Podczas ceremonii wręczenia dyplomów na pożegnanie uczestników niejednej osobie zakręciła się łezka w oku. Było bardzo dużo emocji zarówno ze strony uczniów i nauczycieli z Martyniki, jak i zaproszonych gości. Przez trzy lata projektu zdążyliśmy się lepiej poznać i zawiązać znajomości, które mamy nadzieję, że zostaną z nami na całe życie. Wręczone zostały nagrody za udział w konkursie na najlepszy blog prowadzony w języku angielskim z wykorzystaniem aplikacji Google Blogger. W przerwie odwiedził nas dziennikarz, który przeprowadził z nami wywiad do lokalnej gazety i radia. Był to ostatni dzień mobilności, więc wieczorem przyszedł czas na pakowanie walizek i przygotowania do podróży powrotnej.
Pożegnania zazwyczaj bywają smutne, ale tym razem było inaczej. Mimo, że nasza mobilność trwała tylko tydzień, każdy z nas wiele się nauczył, a zdobytą wiedzę i doświadczenia będziemy promować w lokalnej społeczności szkolnej i stosować w praktyczny sposób na lekcjach. Poznawanie kultur i zwyczajów mieszkańców z różnych części świata jest czymś, czego każdy w życiu powinien doświadczyć. Zmotywowani do dalszego działania i ze wspaniałymi wspomnieniami i nową dawką wiedzy wsiedliśmy do samolotu, żeby wrócić do Polski i opowiedzieć naszym bliskim o tym, co przeżyliśmy na tropikalnej wyspie Martynice.
Projekt „Goal” był realizowany dzięki dofinansowaniu z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+ w latach 20218-2021.

tekst: Małgorzata Szpakowska