English German Russian

rok 2019 Rokiem Matematyki

II LO im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku  zainaugurowało ten rok Dniami Matematyki 14 - 15 marca

 

Już 5 marca 2019 uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności logiczne w eliminacjach szkolnych otwartych zawodów w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych organizowanych przez FMW, IM UWr, CLV LO we współpracy z Wydawnictwem Logi. Do zawodów przystąpiło 12 uczestników z klas pierwszych i drugich. Zwyciężczynią eliminacji szkolnych została Anna Stankiewicz z klasy 2 b, drugie miejsce zajęła Emilia Zaręba z klasy 1 b. Obie uczennice zakwalifikowały się do eliminacji centralnych, które odbędą się 24.03.2019 w Warszawie. Obu dziewczętom serdecznie gratulujemy i życzymy „logicznych wiatrów”.

W dniu Międzynarodowego Dnia Liczby π, korytarze szkolne oplotły wstęgi z rozwinięciem dziesiętnym tej liczby. Plakaty informowały o sławnych polskich matematykach. Nie zabrakło dowcipów, aforyzmów oraz ciekawostek matematycznych. Przypomniano również znane i wykorzystywane wzory matematyczne.

14 marca uczniowie mieli okazję zmierzyć się konkursie „Matematyka Dzika” organizowanym przez p. Alicję Złotorzyńską. Zespoły trzyosobowe ze wszystkich klas zmierzyli się z zadaniami rzadko spotykanymi na sprawdzianach i testach. Konieczna była podstawowa wiedza matematyczna np. umiejętność dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, obliczania pola powierzchni, wyznaczania prędkości, ale przede wszystkim logiczne myślenie i zabawa wzorami matematycznymi. Rozwiązywaniu problemów towarzyszyły wielkie emocje, rozczarowania, gdy podania odpowiedź okazywała się błędna; gesty tryumfu, gdy odpowiedź była poprawna. Wśród siedmiu zespołów najlepszym okazał się zespół klasy 3 b: Weronika Wyszkowska, Mateusz Kudraj, Jakub Ławrynowicz; na drugim miejscu uplasował się zespół klasy 3 a: Natalia Gorbacz, Marcin Gutowski, Paweł Popławski; a trzecie miejsce wywalczył zespół klasy 2 b: Maja Orlicka, Klaudia Urbanowicz, Anna Stankiewicz.

Kolejnym wyzwaniem dla uczniów naszej szkoły był konkurs matematyczny po angielsku, przygotowanym przez panią Annę Kowalewską. Uczniowie wykazali się świetną znajomością języka angielskiego oraz umiejętnościami matematycznymi  rozwiązując testy SAT, przygotowujące do studiowania za granicą.

15 marca królowało Sudoku i Kakuro. Umiejętności logicznego eliminowania, spostrzegawczości oraz sumowania liczb wzbudziły wielkie emocje. Wśród siedmiu zespołów najlepszym okazał się zespół klasy 2 b: Maja Orlicka, Klaudia Urbanowicz, Anna Stankiewicz, drugie miejsce zajął zespół klasy 3 b: Aleksandra Skorupska, Justyna Żygałło, Ewa Czebanik, a miejsce trzecie przypadło klasie 3a: Natalia Gorbacz, Adrian Narbut, Paweł Popławski. W piątek również wkroczyła „poważna matematyka”. Uczniowie zmierzyli się ze swoją wiedzą, ale też pomysłowością i logicznym wnioskowaniem w szkolnych eliminacjach do Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych. Finał odbędzie się na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie 12 kwietnia.

Wszystkim uczestnikom zmagań matematycznych i logicznych serdecznie gratulujemy.

MATEMATYKA - Królowa Nauk bawiła nas w te dni, ale w tym roku jeszcze o sobie przypomni.

autor: Alicja Złotorzyńska