English German Russian

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

3 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.

Celem tego szczególnego dnia jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami oraz tworzenie płaszczyzny do wspólnego funkcjonowania. W tym roku chcieliśmy pokazać naszym uczniom, że przy odpowiednich warunkach każdy niezależnie od stopnia sprawności może realizować swoje marzenia i rozwijać potencjał. 

Aby nieco przybliżyć ten temat zaprosiliśmy pana Andrzeja Szocika przedstawiciela Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych, który opowiedział nam jak osoby z niepełnosprawnościami radzą sobie w żeglarstwie – począwszy od podstaw: elementarnej nauki żeglarstwa i zdobycia patentu, a skończywszy na uczestnictwie w zawodach Mistrzostw Świata. Ponadto mogliśmy przez cały dzień oglądać wystawę zorganizowaną w sali 207. Jej celem było pokazanie sukcesów poszczególnych osób z niepełnosprawnościami w różnych dziedzinach np. modelingu, dziennikarstwie, muzyce, malarstwie, technologiach, wizażu, fryzjerstwie, nauce, sporcie, psychologii i wielu innych. Natomiast dzięki życzliwości dyrektora i pracowników Zakładu Aktywności Zawodowej w Giżycku zapoznaliśmy się z lokalną twórczością czyli rękodziełem powstającym przy udziale osób z niepełnosprawnościami.

Pamiętajmy o osobach z niepełnosprawnościami przez cały rok, gdyż cytując słowa Anny Dymnej „osobę niepełnosprawną trzeba dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować”.

tekst: Katarzyna Bandura