Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju

W środę 5 kwietnia 2023 roku II LO Giżycko uczciło obchody Międzynarodowego Dnia Sportu dla Rozwoju i Pokoju. Tego dnia, odbył się festyn sportowy przygotowany przez p. Edwarda Maksyma z klasą 1e w którym wzięło udział blisko 90 uczniów z naszej szkoły.

Rywalizowaliśmy w trzech dyscyplinach: siatkówce (kl. 1), unihokeju (klasy II) i koszykówce (klasy 3) oraz szachach. W przerwie pomiędzy meczami, młodzież mogła uczestniczyć w konkursach: rzutów osobistych, za 3pkt., czy konkursie zagrywek w sektory. Zawody okraszone były pysznymi potrawami przygotowanymi przez uczniów i serwowane w barze z oowocowo-warzywnymi koktailami przez organizatora. Wynik sportowy nie był celem samym sobie a środkiem do osiągnięcia celu. Oczywiście każdy chciał wygrać, jednak najważniejsza była dobra zabawa. Pokazaliśmy, że stać nas na wspaniałą-sportową zabawę w przyjaznej atmosferze.

Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju Święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 23 sierpnia 2013 dla przyczynienia się do realizacji celów ONZ na rzecz rozwoju i pokoju. Dniem obchodów wyznaczono 6 kwietnia, co upamiętnia otwarcie w 1896 roku w Atenach (Grecja) pierwszych letnich igrzysk olimpijskich w epoce nowożytnej.

Ustanowienie tego dnia jest związane z uznaniem przez ONZ potencjalnych możliwości oddziaływania sportu na rozwój praw człowieka, społeczny i gospodarczy.

Pierwsze obchody odbyły się w 2014 roku. 4 kwietnia tego roku w Genewie wraz z głównym było organizatorem panelu dyskusyjnego o wartości i wykorzystaniu sportu w przemianach społecznych.

Ten nowy Międzynarodowy Dzień podkreśla rolę i potencjał sportu w kwestii przestrzegania praw człowieka i usuwania barier oraz promowania międzyludzkiej solidarności na świecie.
Nasz cel wymaga zaangażowania wszystkich graczy: rządów państw, organizacji międzynarodowych, sektora sportowego, społeczeństwa obywatelskiego i wielu innych.

W 2013 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 6 kwietnia

 Ustanowienie tego święta było znaczącym krokiem w uznaniu transformacyjnej mocy sportu i jego wielkiego potencjału w zakresie pozytywnych zmian społecznych. Sport ze względu na swój ogromny zasięg, niezrównaną popularność i fundament pozytywnych wartości przyczynia się do realizacji niezmiernie ważnych celów zrównoważonego rozwoju.

Od momentu ogłoszenia 6 kwietnia Międzynarodowym Dniem Sportu wiele organizacji świętuje w tym dniu rolę, jaką sport odgrywa w społeczeństwie oraz podkreśla jego siłę we wspieraniu dialogu, zrozumienia, integracji społecznej i pokoju.

https://fb.watch/jR2Aab9aLy/ 
tekst: Edward Maksym