Wycieczka uczniów klas drugich i trzecich II LO im. Gustawa Gizewiusza do Toskanii, czyli nasza wspaniała giro d'Italia

W dniach 18-25 kwietnia uczniowie II LO im. Gustawa Gizewiusza podróżowali po Północnych Włoszech w regionie Emilia-Romania. Odwiedziliśmy najwspanialsze miasta Toskanii, wypoczywaliśmy nad Morzem Adriatyckim, jedliśmy oryginalną włoską pizzę, pastę i znakomite lody.


Pierwszego dnia, po długiej podróży autokarem, zatrzymaliśmy się w Cieszynie nad Olzą. Piątek spędziliśmy, spacerując po tym urokliwym śląskim miasteczku. Mostem Przyjaźni przeszliśmy także na czeską stronę Tesina. Zwiedziliśmy Górę Zamkową, podziwialiśmy panoramę z Wieży Piastowskiej i porównywaliśmy rewers banknotu dwudziestozłotowego z wizerunkiem Rotundy z oryginalną romańską budowlą, która znajduje się na Górze. Historia Cieszyna sięga IX w. Z jego nazwą związana jest piękna legenda o trzech braciach, którzy spotkali się nad źródłem nieopodal rzeki Olzy po długiej rozłące i tak się cieszyli, że na pamiątkę tej radości założyli miasto.
Kolejne kilometry przez Czechy, Austrię i Włochy pokonywaliśmy nocą. Rano w sobotę dotarliśmy do Rimini nad brzegiem Morza Adriatyckiego. Nasz hotel usytuowany był niemal przy samej plaży. Spacery brzegiem morza, mecze piłki nożnej, sesje fotograficzne na tle włoskiego nieba oraz wyprawa tramwajem na starówkę Rimini, czyli San Giuliano z Łukiem Triumfalnym Augusta z I w.p.n.e., wypełniły nam pobyt w kurorcie, gdzie urodził się słynny reżyser Federico Fellini.
Niedaleko Rimini znajduje się Gradara, która w 2018 roku wygrała konkurs na najpiękniejsze miasteczko we Włoszech. Zachwyciły nas wąskie uliczki i zaułki oraz zwiedziliśmy średniowieczną twierdzę – zamek, gdzie rozegrała się romantyczna historia Franceski i Paola, bohaterów ”Boskiej komedii” Dantego. Spacery, lody, kupowanie pamiątek i kolejny wyjazd, tym razem do Republiki San Marino, jednego z najmniejszych państw w Europie. W San Marino zachowały się średniowieczne domy, place i fortyfikacje. My obejrzeliśmy ratusz Palazzo Pubblico, siedzibę rządu, zbudowany w gotyckim stylu, oszołomiły nas przepiękne widoki z góry Titano. Także w San Marino mieliśmy czas na zakupy i degustowanie pysznych włoskich specjałów.

tekst: Katarzyna Kozłowska