English German Russian

GOAL

in Obiekty
18. 11. 18
posted by: alicja
Odsłony: 1284

 

 II Liceum Ogólnokształcące im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku

nie boi się wyzwań!

 

1 września 2018r. ruszył projekt „Google Oferują Aplikacje do Lekcji” finansowany z programu Unii Europejskiej Erasmus+ Edukacja Szkolna.

Partnerami projektu GOAL są szkoły z Włoch, Francji, Słowacji, Turcji i Irlandii Północnej, a koordynatorem głównym jest II Liceum Ogólnokształcące w Giżycku.

Głównym celem projektu jest inicjowanie i wspieranie nauczania opartego na technologiach informacyjnych poprzez poznawanie i wykorzystanie narzędzi Google w edukacji szkolnej, np.: Google Blogger, Google Arts and Culture, You Tube, Google Mapy i Cardboard, Google Kalendarz i Classroom, Google Ekspedycje. Projekt przyczyni się do wzbogacenia lekcji o interaktywne treści bazujące na pełnej współpracy uczniów i nauczycieli. Nabycie umiejętności z zakresu stosowania narzędzi Google podniesienie atrakcyjność kształcenia i jakość pracy szkół partnerskich. Działania projektowe obejmą wizyty studyjne uczniów i nauczycieli oraz przedsiębiorców przyjmujących młodzież podczas wycieczek dydaktycznych.

Główne działania w projekcie to:

1) Innowacyjne podejście do nauczania w erze cyfrowej poprzez wykorzystywanie na lekcjach narzędzi Google i wprowadzanie atrakcyjnych metod nauczania.

2) Mobilności, podczas których, młodzież przeprowadzi lekcje różnych przedmiotów w języku angielskim z wykorzystaniem wybranych narzędzi Google.

3) Rozwój kompetencji językowych i kwalifikacji zawodowych nauczycieli zaangażowanych w realizację zadań projektu na różnych płaszczyznach życia, współpracy z rodzicami i lokalną społecznością prowadzące do ugruntowania statusu zawodów nauczycielskich.

Projekt przyczyni się do nawiązania nowych kontaktów między uczniami i nauczycielami z krajów partnerskich, przełamania barier społecznych i mentalnych oraz rozwijania umiejętności interpersonalnych tak bardzo przydatnych w dzisiejszej rzeczywistości.

Autorami projektu są nauczycielki II LO w Giżycku panie Mariola Plaugo i Małgorzata Szpakowska.

 

 

Mobilność Turcja

Trzeciego listopada 2018r.o godzinie 4:00 rano rozpoczęła się nasza przygoda z Turcją. Już w samolocie do Istambułu oślepiło nas słońce i zauroczył błękit tureckiego nieba. Jeszcze jeden lot i byliśmy na rozgrzanej płycie lotniska Adana. Tam już czekała na nas grupa ze Słowacji i Hakan Demir  – organizator mobilności i koordynator turecki. Około 22 czasu tureckiego dotarliśmy do wyznaczonego celu - miasta Silifke położonego nad Morzem Śródziemnym u stóp masywu Taurus. Uczniowie z wymiany i ich rodziny powitały nas bardzo serdecznie – uściskom nie było końca.

Pierwszy dzień spędziliśmy w gronie nowo poznanych przyjaciół i ich rodzin z Turcji. Okazali się oni niezwykle gościnni – przygotowali lokalne smakołyki i turecką kawę. Zabrali nas na spacer po pięknych plażach i oglądaliśmy zachód słońca w porcie i  parku przyrodniczym Jeziora Ptaków AKGÖL.

Następnego dnia odwiedziliśmy uczestniczącą w projekcie szkołę ULUG BEY MESLEKI VE TEKNIK ANADOLU LISESI w SILIFKE.

Uczniowie i dyrektor powitali nas z olbrzymim entuzjazmem. Uczniowie wykonali przepiękny występ taneczny w ludowych strojach. Po zakończeniu części artystycznej rozpoczęliśmy działania projektowe. Obejrzeliśmy wykonane wcześniej przez uczniów prezentacje szkół partnerskich i regionów z wykorzystaniem narzędzi Google. Rozstrzygnięty też został konkurs na logo projektu. Zwycięzcami okazała się grupa słowacka. Po wspólnym lunchu z naszymi nowymi rodzinami, nauczycielami oraz koordynatorami udaliśmy się na spotkanie z Gubernatorem miasta Silifke. Wywarł na nas niesamowite wrażenie pytając o nasze działania projektowe i częstując lokalnymi smakołykami i turecką herbatą.

We wtorek udaliśmy się do Mersin Technopark. Jest to ogromna firma mająca swoje oddziały w kilkudziesięciu krajach na całym świecie, która zajmuje się opracowaniem innowacyjnych technologii przy wykorzystaniu najnowszych prac badawczo-rozwojowych. Podczas wykładu w sali konferencyjnej uzyskaliśmy wiele cennych informacji o narzędziach wykorzystywanych w pracy Technoparku, co dało nam obraz jej działania na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

W drodze powrotnej mieliśmy możliwość podziwiać Zamek Panny - Kızkalesi, unoszący się na błękitnych wodach Morza Śródziemnego.

 

Środę rozpoczęliśmy w szkole lekcją historii z użyciem Google Arts and Culture. Prowadzący, pan Atil Övanci wyjaśnił i pokazał zastosowanie tej niezwykłej aplikacji, która przeniosła nas w czasie umożliwiając oglądanie z bliska manuskryptów i zabytków podczas wirtualnego spaceru.

 

Druga połowa dnia była dość ciekawym doświadczeniem. Udaliśmy się do zamku Uzuncaburç, gdzie oglądaliśmy ruiny starej świątyni Zeusa oraz amfiteatr z okresu rzymskiego. W tej dość nietypowej scenerii udało się nam połączyć na Skypie z Sabriną Sinephro z Martyniki i zapoznać się z nieobecną w Turcji koordynatorką projektu z siedziby zamorskiej Francji.

 

Ostatni dzień był również bardzo pracowity. Od rana uczyliśmy się w szkole tworzyć strony internetowe za pomocą html na lekcji informatyki. Wzięliśmy też udział w lekcji języka angielskiego przeprowadzonej w zabawny sposób przy użyciu tablicy interaktywnej i aplikacji youtube.

Po południu mieliśmy możliwość zejścia do jaskini Aynaligol (Gilindire) Magarasi położonej w przepięknym otoczeniu nadmorskich klifów. Zapierający dech w piersiach widok pionowej jaskini schodzącej pod wodą morską był absolutnie warty zobaczenia.

Wracając zajrzeliśmy na plantację kiwi i mieliśmy możliwość zobaczenia Piekła i Nieba – są to krasowe zapadliska, do których schodzi się w głąb ziemi kamiennymi schodami.

Po powrocie spędziliśmy resztę ostatniego wieczoru z goszczącymi nas rodzinami. W piątek z samego rana wszyscy płakaliśmy podczas pożegnania, a nasi partnerzy już nas zapraszali na ponowny przyjazd do Turcji. Nikomu nie dało się ukryć wzruszenia…

Wyjazd uczniów i nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku jest realizacją pierwszej mobilności w ramach projektu „GOAL – Google oferuje aplikacje do lekcji” dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej z programu Erasmus+.

 

Koordynatorzy: Małgorzata Szpakowska i Mariola Plaugo

Uczennice: Anna Kondracka, Emilia Zaręba i Katarzyna Borowiec

z II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku

 

International Webinar: Overview of Google Apps for Education by Martin Peoples

 

Przegląd aplikacji Google dla edukacji

Prowadzący: Martin Peoples

 

4 lutego 2019 roku o godzinie 15.00 czasu środkowoeuropejskiego odbył się międzynarodowy webinar Przegląd aplikacji Google dla edukacji z użyciem Google Hangouts. Udział w szkoleniu online wzięli nauczyciele i uczniowie projektu „GOAL – Google oferuje aplikacje do lekcji” finansowanego z programu Erasmus+: Turcja, Irlandia Północna, Słowacja, Włochy, Francja i Polska, reprezentowana przez II Liceum Ogólnokształcące im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku.

Prowadzący Martin Peoples zapoznał nas z szeroką gamą aplikacji oferowanych przez Google oraz podzielił się swoimi doświadczeniami w ich stosowaniu. Przedstawił wyniki ankiety na temat aplikacji. Wśród uczestników projektu najbardziej popularne okazały się YouTube, Mapy, Formularze i Dysk Google, a najmniej Classroom, Rysunki i Cardboards. Część ankietowanych używa Slajdy, Dokumenty, Formularze, Arkusze, Arts and Culture. Zasoby wspierające naukę narzędzi Google można znaleźć online jako The Cafe Train.

Czas spędzony podczas telekonferencji był świetną okazją do zapoznania się i integracji uczestników projektu oraz wymiany poglądów na temat użyteczności aplikacji.

Koordynatorzy: Małgorzata Szpakowska i Mariola Plaugo

 

Lekcja historii

W piątek 08.02.19r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Giżycku odbyła się interaktywna lekcja historii z wykorzystaniem aplikacji Google Arts and Culture w ramach projektu GOAL „Google oferuje aplikacje do lekcji” programu Erasmus+. Nasze uczennice: Aleksandra Szpakowska i Martyna Musiał z kl. IIa przybliżyły okoliczności wybuchu i najważniejsze fakty z Powstania Warszawskiego „wchodząc” do interaktywnego Muzeum Powstania w Warszawie. Lekcję urzeczywistniły fragmentami wywiadów z powstańcami. Przedstawiły działanie Google Arts and Culture, która umożliwia wirtualne wycieczki po muzeach i kulturowych zakątkach świata. Uczniowie po zrobieniu selfie, korzystając z technologii rozpoznawania twarzy, poznali swojego sobowtóra z zasobu aplikacji. Wzięli udział w interaktywnej grze typu Escape Room z wykorzystaniem aplikacji Thinglink oraz innych narzędzi TIK tj. learningapps. Na koniec każdy z uczestników otrzymał słodką nagrodę za aktywny udział w zajęciach.

Koordynatorzy: Małgorzata Szpakowska i Mariola Plaugo

 

Mobilność Irlandia

W dniach 9-16 marca 2019 roku uczniowie i nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa  Gizewiusza w Giżycku wzięli udział w wymianie do Irlandii Północnej w ramach programu Erasmus+ Edukacja szkolna. Wcześnie rano wylecieli z lotniska Warszawa Modlin do Belfastu, a następnie autobusem dostali się do Derry Londonderry w Irlandii Północnej. Tam zostali zakwaterowani u rodzin goszczących.

Martin Peoples - Dyrektor Kształcenia z TIK i koordynator projektu z Irlandii serdecznie powitał uczestników projektu z Francji, Polski, Słowacji i Włoch oraz przedstawił grupę nauczycieli uczących w North West Regional College. Jest to bardzo duża szkoła, gdzie uczy się 2440 uczniów.

Codziennie korzystając z bogatego zaplecza collegu uczyliśmy się jak korzystać z narzędzi Google w praktyce. Pod kierunkiem nauczycieli braliśmy udział w lekcjach np. konwersacji w języku angielskim, biologii z wykorzystaniem YouTube, informatyki z kodem QR z szeregiem ciekawych aplikacji ułatwiających pracę i naukę, takich jak: Wheel of names, Padlet, Adobe Spark, Natural Reader, Dragon Anywhere, Screencast-O-Matic. Poznane umiejętności ćwiczyliśmy na popołudniowych warsztatach praktycznych przy komputerach.

Podczas pobytu zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z Burmistrzem miasta Derry Londonderry w Ratuszu (Guildhall). Uczniowie i nauczyciele mieli możliwość podziwiać piękno Północnego Wybrzeża (Giant Causeway) – bazaltowej formacji skalnej uformowanej podczas erupcji wulkanicznej.

Dzięki tej mobilności rozwinęliśmy nasze umiejętności lingwistyczne oraz nawiązaliśmy nowe międzynarodowe przyjaźnie. Mieszkając u rodzin, mogliśmy uczestniczyć w codziennym życiu mieszkańców Irlandii Północnej, poznawać różnice kulturowe i ich obyczaje, a w wolnym czasie zwiedzić miasto. Niezapomniane wspomnienia z wyjazdu będą nam długo towarzyszyć.

Wyjazd uczniów i nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku jest realizacją drugiej mobilności w ramach projektu „GOAL – Google oferuje aplikacje do lekcji” dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej z programu Erasmus+.

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku: Martyna Musiał i Aleksandra Szpakowska kl. IIA, Szymon Kolendo kl. IB.

Koordynatorzy projektu: Mariola Plaugo i Małgorzata Szpakowska.

 

Mobilność Słowacja

Naszą przygodę ze Słowacją rozpoczęliśmy 12 maja 2019r. Wcześnie rano sześcioosobowa grupa Erasmus+ z II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku wyruszyła do oddalonej blisko 900 km Trnavy w ramach projektu GOAL – Google oferuje aplikacje do lekcji.

Szkoła Partnerska ze Słowacji Stredná odborná škola elektrotechnická powitała bardzo ciepło i serdecznie. Oficjalnie wszystkich uczestników mobilności z Irlandii Północnej, Martyniki, Polski, Turcji i Włoch przyjął Starosta Miasta Trnava, który zachęcił nas do dyskusji na temat systemów edukacji w krajach partnerskich. Po oficjalnej części, każda ze szkół przedstawiła prezentacje z działań między mobilnościami. Dzieliliśmy się też wrażeniami i emocjami towarzyszącymi nam od początku projektu.

W szkole partnerskiej wzięliśmy udział w kilku lekcjach przeprowadzonych w języku angielskim, były to: praktyczne warsztaty wykorzystania okularów VR z aplikacją Carboard; żywa lekcja historii w zamku Czerwony Kamień; lekcja matematyki z wykorzystaniem aplikacji Google Maps, Google Calculation oraz Google GPS coordinate converter. Ponadto uczestniczyliśmy w warsztatach dotyczących wykorzystania okularów VR z aplikacją Carboard przeprowadzonych przez naszego słowackiego partnera Petera Baranika.

Ogromne wrażenie zrobiła na nas wizyta w zakładzie VUJE - lidera rynku w dziedzinie energii jądrowej. Firma zajmuje się projektowaniem instalacji jądrowych, analizą bezpieczeństwa jądrowego, analizą strukturalną materiałów, uruchamianiem i zamykaniem elektrowni jądrowych. Wykład w zakładzie VUJE to wspaniała lekcja fizyki, podczas której prowadzący pokazał nam pracę w symulatorze jądrowym.

Nie zabrakło również spotkań sprzyjających integracji krajów partnerskich, ćwiczenia umiejętności językowych, zapoznawania z kulturą i tradycjami naszych partnerów. Rodziny słowackie, które nas gościły, to wspaniali ludzie, bardzo gościnni, z którymi wspaniale spędzaliśmy czas.

Wyjazd uczniów i nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku jest realizacją trzeciej już mobilności w ramach projektu „GOAL – Google oferuje aplikacje do lekcji” dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej z programu Erasmus+.

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku, którzy wzięli udział w mobilności to uczennice klasy IIc: Wiktoria Cemka, Zuzanna Jaryst, Laura Kieżun i Zuzanna Ryńska oraz koordynatorzy projektu Małgorzata Szpakowska i Mariola Plaugo.