×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/iilogiz/domains/lo2.eu/public_html/lo2.eu/images/Historia_RdN_1.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/Historia_RdN_1
18. 02. 22
Zredagowane przez: Alicja Złotorzyńska
Odsłony: 9339

Akademia 11.XI.2017

Droga do wolności 1795 – 1918

 W historii Polski, tak się składa,

Był kiedyś ponad wiek niewoli;

Jedenastego listopada

Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,

By przez szacunek dla przeszłości,

Ten dzień na zawsze dla Polaka,

pozostał Dniem Niepodległości.

/Brykczyński M., 11 listopada/

W piątek 10 listopada 2017 r. wspólnie z uczniami z klasy I b zabraliśmy całą społeczność naszej szkoły w krótką podróż do przeszłości, podczas której opowiedzieliśmy jak przez 123 lata niewoli Polacy walczyli o wyzwolenie z rąk zaborców. Fakty historyczne przeplatały się z poezją oraz wspólnie odśpiewanymi pieśniami patriotycznymi. Całość dopełniła prezentacja multimedialna, w której ukazaliśmy ważniejsze postacie historyczne, miejsca bitew związane z powstaniami, smutne i radosne losy narodu polskiego z czasu niewoli. Biało-czerwone barwy, które tego dnia każdy z nas przypiął do swojego ubrania dodatkowo podkreślały powagę tak bardzo ważnego dla każdego Polaka święta.

 Na zakończenie akademii w dowód uznania dla wszystkich, którzy polegli w walce o niepodległość zapaliliśmy symboliczny znicz pamięci i odśpiewaliśmy hymn państwowy.

Więcej zdjęć pod linkiem - https://www.facebook.com/pg/IILOGizewiusz/photos/?tab=album&album_id=1605274426197037

autor: uczniowie klasy II a

 

SPEKTAKL SŁOWNO-MUZYCZNY „ PAMIĘTAMY”.

       Listopad to miesiąc, który sprzyja rozmyślaniom o sensie życia i śmierci. 29 listopada 2017 r odbył się koncert w wykonaniu uczniów klas I A, I B, I C, II B i III A poświęcony tym, którzy odeszli: artystom, żołnierzom, znanym aktorom. Piękny pokaz swoich talentów dali uczniowie klas pierwszych i drugich. Refleksyjną narrację o przemijaniu, konieczności pamięci o zmarłych snuły Ola Szpakowska z I A, Klaudia Kłymko z I B, Weronika Kubów z II B.

O wspaniałą oprawę muzyczną zadbał Hubert Gawryś z I B, który akompaniował na gitarze śpiewającym wokalistkom: Oli Stomskiej z II B, Oli Niewiadomskiej z III A, Lidce Szabuni, Oli Sawickiej, Ani Stankiewicz z I B oraz recytującym uczennicom Weronice Smolak, Oli Zawistowkiej , Karolinie Krywiak, Gabrysi Puczyłowskiej z I C, Ewie Sieńko, Justynie Żygałło, Oli Stomskiej z II B, Joasi Kowalczyk, Marcelinie Więsyk z I B.

Ze wzruszeniem słuchaliśmy pięknych strof polskich poetów i pieśniarzy. Nie zabrakło też wspomnienia poległych żołnierzy, którym Ania Stankiewicz zadedykowała „ Biały krzyż”. Koncert spotkał się  z ciepłym przyjęciem nauczycieli oraz koleżanek i kolegów  z klas pierwszych i drugich

Program przygotowały polonistki: Jadwiga Kościelska , Barbara Tarasiewicz

autor: Barbara Tarasiewicz

 

Udział pocztu sztandarowego w obchodach Święta Konstytucji 3 - Maja

 

 

Wystawa plenerowa Marszałek Józef Piłsudski

W ramach obchodów Roku dla Niepodległej młodzież z klasy II a w czasie zajęć z wychowawcą odwiedziła wystawę plenerową poświęconą 150 rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, która znajduje się na Pasażu Portowym w Giżycku. Uczniowie zapoznali się z życiorysem oraz obejrzeli fotografie z rożnych okresów życia i działalności Marszałka.

 

Pamięci ofiar II Wojny Światowej

Nauczyciele naszej szkoły uczcili pamięć ofiar II wojny światowej. Przy pomniku w parku Rogera Goemaere’a poświęconym Żołnierzom Armii Krajowej i Sybirakom został odśpiewany hymn państwowy oraz odczytany apel pamięci. Delegacje władz, wojska, grup kombatanckich i szkół złożyły kwiaty pod pomnikiem. Podczas tej uroczystości poczet sztandarowy szkoły prowadzili nauczyciele - p. Barbara Tarasiewicz, p. Jagoda Kościelska i p. Grzegorz Małek.

autor: Dorota Małek

 

Młodzież II Liceum  Ogólnokształcącego im. Gustawa Gizewiusza na 100 lat Niepodległości

  We wrześniu i październiku 2018r, dr Robert Kępa przygotował cykl prelekcji na 100. rocznicę  Święta Niepodległości: „ Mazury i Niepodległość 1914-20”. Wykłady mają miejsce w Twierdzy Boyen w Warsztacie Zbrojmistrza.
4 października zaplanowano temat: Rok 1919- Konferencja pokojowa w Paryżu. Grupa młodzieży naszej szkoły, uczniowie klas I B i II A, zdecydowała się uczestniczyć w tym wydarzeniu. Symbolicznie otworzyliśmy wrota twierdzy ( zdjęcie). Jakie było nasze zdziwienie, że pomimo tak ciekawej oferty tylko my tam przyszliśmy i nie żałowaliśmy. Pan dr Kępa potraktował nas bardzo poważnie i wygłosił ciekawy wykład wraz z prezentacją multimedialną. Przy okazji zwiedziliśmy Warsztat Zbrojmistrza i poznaliśmy inne obiekty naszej twierdzy. Spotkanie zainspirowało  młodzież do poszukiwań, stawiania pytań dotyczących naszego regionu, jego historii   w kontekście odzyskania niepodległości. Szczególnie Michał z II A w drodze powrotnej zasypywał nas pytaniami i stawiał ciekawe tezy. Na pewno tam wrócimy, zwłaszcza ,że tematy następnych spotkań zapowiadają się bardzo ciekawie.

{gallery}Historia_RdN_1{/gallery}

 

Mazury i Niepodległość

1914-1920

Po raz drugi uczestniczyliśmy ( 10 X ) uczestniczyliśmy w cyklu wykładów , prelekcji na temat odzyskania niepodległości – 100 lat dla Niepodległej. Tym razem dr Robert Kempa przedstawił ciekawe i mało znane fakty dotyczące roku 1919. Front Przeciwniemiecki  i operacja „ Wiosenne słońce”. Udowadniał jak ważną rolę odgrywała sytuacja na naszych ziemiach, na Mazurach, na kształt państwa polskiego i jego niepodległości. Nasz pobyt na Twierdzy Boyen wzbogaciliśmy o poznanie kolejnego obiektu- Laboratorium Prochowego. Uczniom podobała się najbardziej ekspozycja militariów. Obejrzeliśmy też krótki film Wołoszańskiego dotyczący naszej twierdzy w czasie I wojny światowej. 18 października następny wykład, tym razem będzie dotyczył plebiscytu 1920 roku ze szczególnym uwzględnieniem powiatu giżyckiego. Na pewno tam będziemy.

autor: Adam Kołodziej

 

ZWIEDZAMY WYSTAWĘ ROTMISTRZ WITOLD PILECKI  1901-1948

     Witold Pilecki  pseudonim „Witold”, rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz AK, więzień i organizator ruchu oporu KL Auschwitz. Autor raportu o holocauście, tzw. Raportu Pileckiego . Uczestnik powstania warszawskiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 roku. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego (2006).  Jeden z największych bohaterów II wojny światowej i najnowszej historii Polski i świata. 17 października duża  grupa uczniów klasy III B i III A miała okazję odwiedzić wystawę przygotowaną przez  IPN Oddział w Gdańsku. Gospodarzem wystawy jest pan Andrzej Arian, dzięki któremu przybliżyliśmy sobie postać rotmistrza. Oglądanie plansz przygotowanych przez IPN poprzedzone było krótkim wykładem i filmem dokumentalnym  „Ochotnik do Auschwitz”. Po filmie uczniowi wysłuchali wzruszającej ballady o Witoldzie Pileckim i obejrzeli przygotowane plansze.   Przypomnienie tej wspaniałej postaci, wychowanej przez II RP jest ważną częścią tegorocznych obchodów 100 lat dla Niepodległej

autor: Adam Kołodziej

 

Kto Ty jesteś? - Polak Mały Jaki znak Twój? - Orzeł Biały czyli 100 lat Niepodległej u Gizewiusza

 9 listopada odbyły się uroczyste obchody odzyskania Niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła Pani Jadwiga Kościelska piękną recytacją Inwokacji. Motywem przewodnim akademii było patriotyczne karaoke przygotowane przez każdą klasę oraz nauczycieli. Występy przeplatane były wizją patriotyzmu, wolności i niepodległości według naszej młodzieży i mieszkańców Giżycka. Przedstawiono poruszającą sondę uliczną, której uczestnicy ukazali jak ważne dla nich jest Państwo niepodległe i niezależne, jakie daje możliwości rozwoju i działania. Weronika Smolak i Weronika Kubów w wymownej scence ukazały zmiany, jakie dokonały się na przestrzeni 100 lat niepodległego kraju. Pamiętaliśmy też o tych, którzy polegli za wolność, niepodległość i w imię miłości do Ojczyzny oraz tych, którzy musieli ją opuścić. Wdzięczność w naszym imieniu wyraziła Ewa Sieńko w „Liście Wysiedleńca” autorstwa Lidii Szabuni z klasy II b. Nieocenione wrażenie na publiczności wywołał Krakowiak wytańczony przez uczniów klasy 3b. Finalnym punktem programu było odśpiewanie a capella Hymnu o 11:11:11 po wspólnym odliczaniu i w blasku zimnych ogni przez całą społeczność szkolną i zebranych gości.

autor: Klasa 3b z wychowawcą Anną Dec

 

Udział pocztu sztandarowego w obchodach Święta Odzyskania Niepodległości

 

 

Konkurs "Ojczyzna nasza" na 100 – lecie Niepodległej

Stowarzyszenie „Delta” z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej zorganizowało z okazji 100 lecia niepodległości ogólnopolski quiz wiedzy historycznej - "Ojczyzna nasza".  Motto zaczerpnięte zostało z utworu Aleksandra Fredry - „Póty żyć będzie, póki tylko stanie Jednego męża, jednego pałasza - To Polska!... Polska!... To Ojczyzna nasza.” Celem konkursu było wzmacnianie postaw patriotycznych, uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, rozwijanie wśród uczniów pasji historycznych, jaki i pobudzanie młodych ludzi do poznawania historii swojego kraju. Tematyka konkursu była bardzo obszerna obejmowała dzieje państwa polskiego od czasów Kazimierza Wielkiego po współczesność. Uczniowie musieli się wykazać również znajomością malarstwa batalistycznego, literatury, jak i pieśni współczesnych, w których opiewana była nasza ojczyzna.  Z konkursem pod opieką p. Doroty Małek postanowili zmierzyć się uczniowie klas drugich - Kacper Szukajt (II a), Jakub Małek i Piotr Gawrycki (II b). Biorąc pod uwagę, że przygotowywali się do konkursu tylko tydzień, osiągnęli bardzo wysoki wynik. 

autor: Dorota Małek

 

 

Tablica dla Niepodległej

Uroczyście, w podziękowaniu tym którzy niepodległą Polskę wywalczyli oraz ku pamięci przyszłych pokoleń społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im. G. Gizewiusza  i Szkoły Policealnej im. H. Chrzanowskiej w Giżycku uczciła w szczególny sposób.

27 listopada 2018r w budynku szkół odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy oraz wmurowanie kapsuły czasu. Tablica i kapsuła czasu jest wyrazem naszej pamięci i szacunku dla wszystkich narodowych bohaterów, którym zawdzięczamy naszą demokratyczną państwowość. Jest też symbolem naszego patriotyzmu, wspólnych działań, by tę wywalczoną wolność pielęgnować każdego dnia. Umieściliśmy w niej duży fragment historii naszych szkół. Znalazły się w niej zdjęcia naszych pracowników, uczniów, dyrektorów, podpisy aktualnych wychowanków, nauczycieli, pracowników oraz świadków tego wydarzenia. W uroczystości udział wzięli nauczyciele, rodzice, uczniowie, słuchacze oraz zaproszeni goście: pani Małgorzata Kopiczko – senator Rzeczpospolitej Polskiej, Mirosław Dariusz Drzażdżewski - Starosta Powiatu Giżyckiego, Wojciech Iwaszkiewicz Burmistrz Miasta Giżycka , ks. mjr Stanisław Denys - proboszcz parafii p.w. Ducha Św. Pocieszyciela i kapelan Garnizonu Giżycko, p. Maciej Karbownik - Dyrektor Oddziału Giżycko Banku BGŻ BNP Paribas SA ,darczyńca, absolwent II LO, Paweł Andruszkiewicz– absolwent II LO, darczyńca, Państwo Jadwiga i Zenon Chołuj - darczyńcy, Małgorzata Czopińska - Dyrektor PZOSiPO Giżycko, Beata Kurowicka – Przyjaciel Szkoły , Andrzej Tunkiewicz - właściciel Firmy „Ciepło-Tech-System”, Dariusz Raubo – właściciel firmy „Usługi Dźwigowe i Ogólnobudowlane”, Andrzej Żebrowski – właściciel Zakładu Kamieniarsko-Betoniarskiego. Sponsorami wydarzenia byli również nieobecni na uroczystości p. Wacław Strażewicz - Starosta Powiatu Giżyckiego do dnia 22.11.2018r, Piotr Andruszkiewicz - absolwent II LO, Łukasz Zakrzewski - absolwent II LO. Wszyscy goście i darczyńcy oraz przedstawiciele rodziców - p. Alicja Kurzynowska, p. Elżbieta Kobak, i p. Andrzej Bieleniewicz, jak również p. Sławomir Kędzierski redaktor GG złożyli podpisy na pamiątkowym dokumencie potwierdzającym wmurowanie tablicy. Ponadto  Pan Burmistrz wrzucił dukata giżyckiego wybitego z okazji 400-lecia miasta, znaczek „niepodległa” kopia pisma Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz znaczek z herbem Giżycka, pani Małgorzata Kopiczko znak niepodległa znak Senatu Rzeczpospolitej Polskiej.
Honory gospodarza uroczystości pełniły Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku p. Ewa Downar oraz Dyrektor Szkoły Policealnej im. Hanny Chrzanowskiej w Giżycku p. Joanna Rutkowska. Pomysłodawcą  upamiętnienia 100- lecia niepodległości w formie tablicy pamiątkowej oraz kapsuły czasu  jest ks. ppor Krzysztof Plak, katecheta w II LO.

 

 

80 rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 2019 roku, w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej przed pomnikiem poświęconym Żołnierzom Armii Krajowej i Sybirakom w Parku Rogera Goemaere’a zgromadzili się przedstawiciele władz, wojska, grup kombatanckich, szkół oraz mieszkańcy Giżycka, aby poprzez złożenie wiązanek kwiatów uczcić pamięć ofiar tych tragicznych wydarzeń. Podczas uroczystości został odśpiewany hymn państwowy oraz odczytany apel pamięci. Na uroczystości naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy poprowadzony przez nauczycieli - p. Barbarę Tarasiewicz, p. Jadwigę Kościelska i p. Adama Ingielewicza.

 

80 rocznica napaści Rosji sowieckiej na Polskę

17 września obchodzimy rocznicę napaści Rosji sowieckiej na Polskę oraz Dzień Sybiraka. Od tych tragicznych wydarzeń minęło już 80 lat. Poczet sztandarowy, w imieniu całej społeczności II LO uczestniczył w uroczystościach patriotycznych, które odbyły się w kościele pw. Ducha Św. Pocieszyciela oraz pod pomnikiem Żołnierzy AK i Sybiraków w Parku im. Rogera Goemaere’a. 

 

101 rocznica Odzyskania Niepodległości